"Határtalanul - 2022"

Irodalmi és történelmi hősök nyomában

Erdélyben

A "Határtalanul 2022" pályázat keretében kiránduláson részt vett tanulók beszámolót tartottak az Erdélyben eltöltött napokról.

Erdély, 2023. június 8 – 10.

A Nyírkarászi Váci Mihály Általános Iskola és a Gyulaházi Dr. Kozma Pál Általános Iskola 7. osztályos tanulói, három napos tanulmányi kiránduláson vettek részt Erdélyben, a „Határtalanul – 2022” pályázat keretében.

A Pályázat célja: a tanulók ismerjék meg Erdély irodalmi és történelmi hőseit, valamint elősegítse a magyar-magyar kapcsolatok építését, erősítését.

A program előkészítéseként a tanulók 3 – 3 fős csoportban tablót és PowerPoint bemutatót készítettek a meglátogatandó helyszínekről. Az elkészített produktumokat bemutatták osztályfőnöki óra keretében, társaiknak.

1. nap

Reggel 6 órakor indultunk. Az országot a vállaj-i határátkelőn léptük át. Nagy Károlyban megtekintettük a Károlyi kastélyt, Érmindszenten az Ady Emlékmúzeumba látogattunk el, ahol megkoszorúztuk az emlékművet. Majd Zilah következett, ahol az Ady emlékek nyomában haladtunk. Kolozsváron városnézéssel folytatódott utunk. Megtekintettük a Farkas utcai református templomot, a Mátyás szobrot, Mátyás szülőházát és bementünk a Szent-Mihály templomba is. A Szent-Mihály templom Erdély legrégebbi temploma, ami a gótikus stílus jegyeit tükrözi. Az egész napos program után Torockón elfoglaltuk a kényelmes szállásunkat és megvacsoráztunk.

Az első nap körülbelül 330 km-t tettünk meg.

2. nap

A bőséges reggeli után a Tordai Hasadékhoz utaztunk. Útközben a buszból csodáltuk a táj szépségét. Láthattuk a felszálló párát a hegyekből, a felkelő napot. Megérkeztünk a Tordai Hasadékhoz. Köves-kavicsos úton haladtunk, a csörgedező folyó kíséretében 5-6 km-t gyalogolva. Túráztunk a hasadékon, ámultunk a látványon. A legenda szerint: „Szent László Torda mellett harcolt a kunokkal. A túlerővel szemben a hegy irányába vonultak vissza, de a kunok üldözőbe vették a magyar sereget. Szent László feltekintett az égre, és Istenhez fohászkodott; ebben a pillanatban a hegy kettéhasadt.” Majd a tordai sóbányához indultunk. A szokásos bejelentkezés után gyalog mentünk le a bánya alsó szintjére. A bánya nagysága lenyűgöző volt. Láthattunk a Föld gyomrában óriáskereket, üvegliftet, valamint csónakázó helyet is.

Ezután az Aranyosegerbegy-i iskolába látogattunk el. Nagyon szívélyesen fogadtak, sőt meg is vendégeltek bennünket. Ezúttal is köszönjük.

Az iskola tanulóival nem találkozhattunk, mert sztrájk volt, de az iskolát megnézhettünk, helyet foglalhattunk a padokban is. Az iskola tanulóinak emlékül magyar anyanyelvű könyveket, hagytunk ajándékba. Majd Marosvásárhelyre utaztunk. Megtekintettük a Kultúrpalota belsejét. A folyosó ablakai Erdély mondáját tárta elénk. Meghallgattuk egy zongorakoncert főpróbáját is. Ezután a Bólyaiak szobránál tettük tiszteletünket. Nyugovóra Gernyeszegen tértünk. Mind a szállás, mind a vacsora fenséges volt.

A második nap körülbelül 150 km-t tettünk meg.

3. nap

Svédasztalos reggeli után a Dés-i Református templomot látogattuk meg. Ez a templom Szent István tiszteletére szentelt templom, a magyar gótika remek műveként számon tartott építmény. Koltón a Teleki-kastélyba vezetett utunk, ahol Petőfi Sándor és Szendrei Júlia a mézesheteit töltötte. Itt írta meg legszebb szerelmes verseit Petőfi. Érdekes információ birtokába jutottunk Teleki gróf és Petőfi barátságával kapcsolatosan is. A következő állomáson, Nagybányán, tettünk egy kis sétát, majd Szatmárnémetibe utaztunk. Itt a Vécsey-ház udvarán a Rákóczi emlékplakett előtt tettük tiszteletünket. Majd búcsút vettünk Erdélytől, és hazautaztunk.

A harmadik nap körülbelül 410 km-t tettünk meg.

A három nap alatt az ismeretátadását, az útunk irányítását egy jól felkészült idegenvezető segítette. Köszönjük munkáját. Biztosak vagyunk abban, hogy ez a háromnapos utazás örök élményt jelent majd számunkra.

Köszönjük az iskolának, és a „Határtalanul-2022” program szervezőinek!

A Nyírkarászi Váci Mihály Általános Iskola sikerrel pályázott a „Határtalanul 2022” programra. Iskolánk és Gyulaháza 7. osztályos tanulói egy 3 napos kiránduláson vesznek részt Erdélyben, 2023. június 08-10. között. A pályázat célja: a magyar-magyar kapcsolatok erősítése, építése. Továbbá Erdély irodalmi és történelmi hőseinek megismerése. A látnivalók és a programok a történelem, a magyar irodalom valamint a földrajz tananyaghoz szorosan kapcsolódnak.